sreda, 17. november 2010

Vaja 09 - Oblikovanje spletnih strani

CSS RAZUMEVANJE

1. Za to vajo sem poiskal tutoriale za oblikovanje CSS-a. Našel sem kako spremeniti sliko za ozadje ali barvo spletne strani.

<style type="text/css">

2. Za barvo ozadja sem našel kodo  "body {background-color:#b0c4de;}" , ki ji seveda lahko spreminjamo šifro barve ozadja. Lahko pa tudi damo katero koli drugo sliko za ozadje po lastni želji ampak mora biti slika na internetu.

Začnemo z:
body {background-image:url('http://file.si/files/24282_qqmgz/true-crime-hong-kong-1920-1080-5542.jpg');}
in zaključimo z "značko"  </style> in </head>
3. Poravnal sem tudi tekst, lahko ga poravnamo levo, desno in na sredino (left,right,center).
<style type=”text/css”>
h1{text-align: center;}          h1 je velikost pisave v head-rju

<h1> Moja internetna stran</h1>  Moj tekst za header bo na sredini, ker sem h1 tekst označil da naj bo na sredini {text-align: center;}

To so osnove o CSS-u. Bistvo CSS-a je če želimo kaj spremeniti ali dodati moramo na začetku v "head" podati spremenljivko in ji zapisati kaj narediti s to spremenljivko. Primer <p>, <b>, <h1> uprabimo v "body". Ko vse shranimo in odpremo vidimo kaj vse se nam prikaže in izpiše kar smo želeli.


File hosting: Vaja 09 - Oblikovanje spletnih strani

        csszengarden.com


petek, 12. november 2010

Vaja 08 - XHTML

Kaj je XHTML?

XHTML po angleško Extensible HyperText Markup Language, je označevalni jezik  in ima enake lastnosti kot HTML vendar je usklajen s sintakso XML. XHTML je prilagojen XML-u, strožji podmnožici SGML. Dokument XHTML mora biti tvorjen pravilno, da ga lahko samodejno razčlenimo s preprostimi razčlenjevalniki XML.

Poznamo naslednje Elemente XHTML

Za modul dokument:

<body> telo dokumenta  
<head> glava dokumenta
<html> dokument XHTML
<title > naslov dokumenta

Poznamo pa še vrsto drugih elementov za module; besedilo, spletno povezavo, sliko, seznam, tabelo, obrazec.

Kaj je root element?

Vsak XML dokument ima natančno eden root element. Ta dokument je tudi znan kot dokumentni element. XML dokument mora vsebovati eden element, ki je glavni od vseh drugih dokumentov to je root element. Vsak element v XHTML standardu je sestavljen  iz treh delov, ki so začetna oznaka, vsebina in končna oznaka. Vsaka začetna oznaka se začne z znakom <, v vsebini je opisano ime elementa.Končna oznaka pa je označena z znakom >. Ker zaključujemo z znakom > moramo element tudi pravilno zaključiti zato pred znakom za zaključek > damo tudi znak /. Pravilen zapis končne oznake je />. V začetni oznaki lahko za imenom določimo tudi lastnosti. takšen element zapišemo tako, da najprej navedemo lastnosti elementa in naredimo presledek, navedemo ime, vstavimo znak = nato pa v narekovajih vpišemo vrednost lastnosti.

Primer: <title>Vaja 08-XHTML</title>


V vaji sem moral izdelati preprosto internetno stran, ki vsebuje moj opis in mojo sliko. Za pisanje XHTML jezika sem uporabil orodje "notepad ( beležnica)". Preden sem shranil vse elemente, ki sem jih napisal v beležnico sem preimenoval končnico iz .txt v .html. Tako sem omogočil, da spletni brskalnik Mozilla Firefox odpre mojo spletno stran, ki je sedaj zapisana v XHTML jeziku.
Nato sem še preveril, če je moja spletna stran pravilno napisana z W3C validatorjem. Popravil sem še nekatere napake z W3C validatorjem.

Moja spletna stran, file hosting: Vaja 08 - XHTML

sreda, 10. november 2010

Vaja 07 - Word, informatizacija poslovanja

Prikazal vam bom ustvarjanje poročila o opravljenem izpitu Osnove informacijske tehnologije v urejevalniku besedila Microsoft Word 2007 in pri tem bom prenesel podatke iz podatkovne baze iz Microsoft Accessa, ki sem jih pri prejšnji vaji ustvaril. Da lahko pričnem prenašati podatke iz podatkovne baze Microsoft Accessa moram uporabiti funkcijo "spajanje dokumentov", ki se nahaja pod zavihkom "pošiljanje" in nato "začni spajanje dokumetov".


 Potrebno je odpreti nov dokument v urejevalniku besedila Microsoft Word 2007. Nato kliknemo na "pošiljanje", "začni spajanje dokumetov" in nato iz spustnega seznama "čarovnik za spajanje dokumetov po korakih".

Na desni strani urejevalnika dokumenta se nam odpre čarovnik za spajanje dokumentov in Izberemo "pisma" ter kliknemo ukaz "Naprej začetni dokument".


Čarovnik za spajanje dokumetov nas vpraša  kako želimo nastaviti pisma ter izberemo "uporabi trenutni dokument" in kliknemo ukaz "Naprej: izbiranje prejemnikov".


 Nato s pomočjo ukaza "prebrskaj" poiščemo na disku kjer imamo svojo podatkovno bazo ter jo odpremo.


Nato izberemo "poizvedbo" v Microsoft Access 2007 v katerih se nahajajo potrebni podatki za izdelavo poročila.


 Označimo vse študente, ki nahajajo v poizvedbi. Spredaj mora biti kljukica pred podatki.


Uredimo si izgled poročila tako, da bomo lahko povezali podatke iz Microsoft Accessa 2007



Nato iz Microsoft Accessa 2007 prenesemo zahtevane podatke v naš urejevalnik besedila Microsoft Word. Izberemo ukaz "Naprej: pisanje pisma".


Podatke bomo vnesli tako, da se z utripalko postavimo na mesto kjer bi radi vnesli določen podatek in nato izberemo ukaz v desnem zgoraj kotu "več elementov" in pokaže se nam novo pojavno okno "vstavljanje spojnega polja". Tukaj izberemo parameter, ki odgovarja našim navedbam v urejevalniku besedila.


Postopek ponovimo za vsa polja, ki smo jih navedli v urejevalniku besedil.


V čarovniku za spajanje dokumetov izbremo ukaz "Naprej: predolgled pisem" in izberemo tudi ukaz "Naprej: dokončanje spajanja"


Izberemo ukaz "urejanje posameznih pisem"


V novem oknu spojimo vsa pisma. Izberemo "vse" in kliknemo "V redu"


Tako izgleda končna slika, ko spojimo vsa pisma


petek, 5. november 2010

Vaja 06 - Podatkovna baza

Podatkovna baza za hrambo podatkov o izmišljenih sošolcih in ocenjevanje njihovih izdelkov

Tutorial za začetnike

1. Odpremo program Microsoft Access in ustvarimo novo prazno zbirko podatkov ter jo seveda imenujemo po svoji želji.


2. Ustvarimo novo tabelo in ko želimo shraniti tabelo nam ponudi Access tudi imenovanje tabele



3. Ustvarjanje novih tabel



4. Izpolnjevanje tabele



5. Ustvarjanje povezav med tabelami "Relacije"



6. Povezava tabele predmeti z tabelo ocene



7. Povezava tabele ocene in študentje



8. Ustvarjanje poizvedbe, tukaj označimo vse tabele, ki jih želimo za poizvedbo



9. Zahteve za izpis poizvedbe


10. Na koncu za, ko hočemo prikaz poizvedbe kliknemo na "rdeči klicaj zaženi"in poizvedba se nam prikaže